wtorek, 31 maja 2016

Dieta ketogeniczna, poszukiwanie informacji

Wiedzę dotyczącą diety ketogenicznej można podzielić na dwie dziedziny. Pierwsza czysto medyczna i matematyczna dotycząca samej diety, proporcji makroskładników i ich przeliczania, druga praktyczna, czyli kuchnia.
Osoby szukające informacji o diecie ketogenicznej bardzo szybko zauważą... że jest bardzo niewiele informacji.
Dietetycy ? - cisza !
Lekarze ? - cisza !
Literatura medyczna, podręczniki, uczelnie medyczne - cisza !
Jedynie "dietetycy sportowi" najczęściej powiązani z kulturystyką mogą się w tym temacie wypowiedzieć.
Dlaczego ? Przecież ta dieta jest niezwykła i odkryto ją już kilkadziesiąt lat temu ! Możemy doszukiwać i dopatrywać się wielu teorii spiskowych, fakty jednak pozostają faktami, mamy bardzo niewiele informacji.
Zacznijmy od internetu, to co możecie znaleźć w "polskim internecie" niespecjalnie do czegokolwiek się nadaje. Większość stron to przekopiowane teksty strona ze strony odrobinę pozmieniane, oraz drobne artykuły w większych portalach, które temat traktują zbyt ogólnie. Dochodzi do tego masa niebezpiecznych tekstów, gdzie autorzy poprzez dietę ketogeniczną rozumieją tylko wyeliminowanie węglowodanów, a przecież jest to cały złożony proces odżywiania !
Niezbędne jest poszukiwanie źródeł anglojęzycznych, jeżeli jesteście zainteresowani, to na początek sprawdźcie stronę: http://www.ruled.me/ oraz frazę ketogenic diet.
Co z literaturą ? Podobnie jak z internetem ! Niedawno pojawiła się pewna pozycja, jako pierwsza polskojęzyczna i jedyna mi znana:

dieta ketogeniczna informacje
źródło: http://www.empik.com/dieta-ketogeniczna-jak-odzyskac-zdrowie-dzieki-tluszczom-fife-bruce,p1106907677,ksiazka-p
Książkę przeczytałem, jest to dobry zbiór informacji, który warto przeczytać.
Link do empiku: link

3 komentarze:

 1. niestety to prawda. Informacji albo niewiele, albo przestarzałe. Obecnie od 1,5 mc jestem na diecie ketonicznej z doładowaniami i eksperymentowaniem (zmieniam stosunki składników, sprawdzałem czy alkohol przerywa ketozę, ile węgli ją przerywa itp).Badań jeszcze nie robiłem, a miałem bardzo złe wyniki przed dietą... Jakbyś był zainteresowany to się chętnie podzielę doświadczeniami. Zawsze może to komuś pomóc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj !
   Chwilkę zajęła mi odpowiedź (wakacyjna przerwa). Odezwij się na mój mail obii@poczta.fm
   pozdrawiam

   Usuń
  2. piszę pracę mgr nt diety ketogennej jako diety leczniczej, chętnie posłucham porad praktyków, proszę o kontakt agkawalec@wp.pl

   Usuń