poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Dlaczego ektomorfik jest chudy, a endomorfik gruby ?

W poprzednim wpisie: "Sucha deska i gruba świnia, czyli nasze typy budowy." opisałem trzy typy budowy ciała, żeby jednak zacząć rozumieć siebie i swoją dietę musimy zadać sobie podstawowe pytanie - co takiego sprawia, że ektomorfik jest chudy, a endomorfik gruby ? (Odpowiem w dużym uproszczeniu, gdyż naszym celem nie jest naukowo-medyczna praca, tylko proste informacje, które pomogą wam osiągnąć wymarzoną wagę).

Pierwszą różnicą jest szybkość przemiany materii.
Endomorfik w porównaniu z ektomorfikiem posiada bardzo spowolniony metabolizm, skrajne różnice mogą sięgać prawie 100% zapotrzebowania kalorycznego. (dla przykładu mój organizm zaczyna nabierać wagę w okolicach 2000kcal, znam ektomorfików, którzy lekko ćwicząc na siłowni wciskają w siebie ok 4000kcal i z przybraniem wagi jest u nich poważny problem).
Skrajny ektomorfik błyskawicznie spala praktycznie każdą ilość kalorii/pokarmu i nie przybiera na wadze.
Dochodzimy więc do pierwszej zasadniczej różnicy - dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Druga i najważniejsza różnica - metabolizm glukozy.
Glukoza jest to końcowy efekt trawienia węglowodanów. Ektomorficy świetnie metabolizują glukozę i nie zamieniają jej w tłuszcz ! Endomorfik z kolei robi coś całkiem odwrotnego, kompletnie nie radzi sobie z węglowodanami (albo radzi wspaniale - zależy co uznamy za zło) i magazynuje je w postaci tłuszczu.
Drugi podpunkt jest dla nas najważniejszy, pozwala nam zrozumieć swój organizm i odpowiada na najważniejsze pytanie - dlaczego jesteśmy grubi !

Dowiedzieliśmy się dzisiaj dwóch najważniejszych rzeczy - powodów nadwagi, o ile pierwszy wydaje się nam bardzo zrozumiały i logiczny, o tyle drugi może was wprawić w zakłopotanie i niedowierzanie.
Zapraszam do kolejnego postu w którym rozwinę ten temat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz